• Aktívan és rendszeresen vállaljuk fel

    Aktívan és rendszeresen vállaljuk fel
    a mindenkori aktuális környezet-
    és természetvédelmi feladatokat

  • Slider 1

    Mi tiszteljük és szeretjük a természetet,
    az élő Földanyát,
    kérjük Ön is tegyen meg mindent érte.

  • Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5
  • Aktívan és rendszeresen vállaljuk fel
  • Slider 1
  • Slider 3
  • Slider 4
  • Slider 5

Forrásvíz Természetbarát Egyesület

MIVEL FOGLALKOZUNK:

EREDMÉNYEINK

  • Közhasznú egyesületté alakultunk

    Egy olyan önszerveződött aktív kis közösségből (Forrásvíz Természetbarát Kör), amely már sok kisebb-nagyobb térségi megmozdulásban vett részt, illetve kezdeményezője volt.
  • Balatoni Civil Szervezetek Szövetsége

    Alapítói vagyunk a Balatoni Civil Szervezetek Szövetségének (2001), és ezen keresztül a Balatoni Fejlesztési Tanáccsal is jó kapcsolatokkal rendelkezünk.
  • Keszthelyi-hegység turistaútvonal szakaszainak rendbetétele

    Idejében elkezdtük azt a pályázati vállalás teljesítést, mely a Keszthelyi-hegység 92 km-es turistaútvonal szakaszainak rendbetételét célozta meg. A nyár elején és augusztusban a Fehér Holló Természetvédelmi Egyesület tábort szervezett Zalaszántón, melyen előadóként és kísérőként is részt vettünk.
  • Living Lakes - Élő tavak

    Április végén ötödik alkalommal rendeztük meg a zöld napi Tavaszünnep rendezvényünket. "Living Lakes - Élő tavak" program kapcsán egyesületünk bekapcsolódott egy nemzetközi felvállalásba.
  • Gyenesdiási Túranapok

    Júliusban igen nagy sikerrel zárult az egyhetes „Gyenesdiási Túranapok” rendezvényünk, melynek majdnem minden napjára volt jelentkező. Vonyarcvashegy Környezetvédelmi Programja elkészült, amihez egyesületünk segítő kezet nyújtott.
  • Faluszépészeti Nap

    Megrendezésre került parlagfű mentesítési „Faluszépítészeti Nap”. Ekkor kerültek kiültetésre a faluközpontban az információs tábláink mögötti téren azok a honos növények, melyek remélhetőleg sokáig díszítik majd a teret. Elkészült a „Keszthelyi hegység és a Kis-Balaton turistatérképe” új kiadása is, melyben aktív szerepet vállaltunk a térkép-kiegészítésekben, korszerűsítésben.
  • Darnay-Dornyai Béla túraútvonal

    Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium által hirdetett turisztikai pályázaton elnyertük a Darnay-Dornyai Béla túraútvonal kijelöléséhez, kiépítéséhez szükséges pályázati nyereményt és az érintett önkormányzatok támogatását.
  • Rügyfakadás-Tavaszünnep és Forrásvíz túranapok

    10. alkalommal rendeztük meg a gyenesdiási Nagymezőn a "Rügyfakadás-Tavaszünnep" rendezvényünket. A térség lakói számára igen népszerű ez a rendezvény és szívesen látogatják, vesznek részt programjainkon. A nyári "Forrásvíz túranapok" alatt különböző kirándulásokat, természeti értékek megismerését népszerűsítő túrákat tartottunk.
  • Mandula telepítés

    Az előző évi miniszteri kitüntetés után, melyet tiszteletbeli elnökünknek Gál Lajos vett át 2008. év őszén, ez az elismerés (Európa Tájdíj 4. helyezés) méltó indítást adott az éves betervezett programjainkhoz. 2009. március 12-én mandulafa ültetésre került sor a Balaton utcában. Folytatódott az őszi mandula telepítés az iskola bevonásával.
  • Forrásvíz túranapok - Márton napi "Zöld est"

    A nyári "Forrásvíz túranapok" alatt különböző kirándulásokat, természeti értékek megismerését népszerűsítő túrákat tartottunk. Többek között kerékpáros, kilátó, forrás túrák, és csónaktúra került megszervezésre. A szüreti felvonulás ünnepi préselésén túl, novemberben Márton napi civil „Zöld est” került megszervezésre, ahol az együtt dolgozó civil szervezetek beszámoltak az éves munkáikról.
  • Keszthelyi-hegységi információs táblák kihelyezése

    A sok kirándulás és zöld napi program mellett, fontos feladat volt a Keszthelyi-hegységi információs táblák kihelyezése több település határában és a hegység több pontján, valamint a tanösvények kialakítása, a Kárpáti korzó dísztér pályázat elindítása, a jövőre nézve, pedig fontos lépés lesz a Darnay Bormúzeum kialakítása.
  • LEADER, EMVA és Új Széchenyi Terv egyesületi pályázatok

    18 év után ismét Zala megye rendezhette meg a természetbarát túrázók találkozóját Magyarországon. A Sopronból átkerült vándorkupa tavaly érkezett hozzánk Gyenesdiásra, hiszen a Forrásvíz Természetbarát Egyesület vehette át. Az év további részében a LEADER, EMVA és Új Széchenyi Terv egyesületi pályázatainak megvalósítása és az ezekhez kapcsolódó hitelfelvétel elindítására is sor került.
  • 15. éves jubileum

    A „Természetesen Gyenesdiás” – Zöld Hetek – programsorozatán belül került megrendezésre a 15. Rügyfakadás - Tavaszünnep kétnapos programja a Nagymezőn. Nyáron megszerveztük a „Forrásvíz túranapok” programsorozatot. Sor került a Forrásvíz Természetbarát Egyesület 15. éves jubileumi közgyűlésére.
  • Zöld Zaláért Díj és Víz Világnapja

    Idén is részt vettünk a Víz Világnapján történő NABE - Balaton vízkoszorúzáson is, melyet hagyományosan a Diási Játékstrandunkon végeztünk. A Zala Megyei Önkormányzat a Forrásvíz Természetbarát Egyesületet 2014. évben Zöld Zaláért Díjban részesítette.
  • Palkó Sándor ornitológus, madárvonulás-kutató szoborállítás

    Ősszel a Földünkért Világnap alkalmából közreműködtünk az önkormányzat által állított Palkó Sándor ornitológus, madárvonulás-kutató szobrának állításában és a műsor szervezésében.





AKTUÁLIS

Hírek, információk napjainkból



2003. év szöveges elnöki beszámolója, eredmények ismertetése

Az év elején folytattuk a 2002-ben megkezdett téli madárkarácsony akciónkat. Nyolc zsák napraforgómagot sikerült szétosztanunk az arra igényt tartó madárbarát gyenesdiásiaknak. Az akció évről évre sikeresebb, mivel olyan madárfajokról is visszajelzés érkezik, melyek már régóta nem voltak megfigyelhetők a környéken.

A tél végéig teljesítettük pályázati leigazolásainkat, februárban túrákat szerveztünk a havas Keszthelyi-hegységbe és több településre is kiszélesítettük madárkarácsony akciónkat.

Tavasszal terepi bejárásokat folytattunk a környéken, figyelve forrásaink vízhozam alakulását. Később a vezetőség a későbbi szemétszedések és erdőtakarítások kapcsán többszöri terepbejárást végzett. Ezzel kezdetét vette az a környező általános- és középiskolákat is bekapcsoló program, melyben az intézmények diákjai is konkrét feladatokat kaptak a környezetvédelem terén.

Március és április hónapokban, immáron ötödik éve a térség iskoláiban és óvodaiban sorra kerülő Víz és Föld Napi rendezvényekhez nyújtottunk szakmai és rendezői segítséget.

Április közepén fűnyírást és újabb bozótirtást kellett végeznünk a gyenesdiási Nagymező déli, rendbetett területrészén a "Rügyfakadás" megrendezése előtt.
Április végén megrendeztük a szokásos zöld napi Tavaszünnep rendezvényünket, immáron 5. alkalommal, de az idő idén nem igazán volt kegyes hozzánk, így a Csider völgy Hatlábú pajtájának helyreállítására szerény összegek gyűltek össze. (Néhány ezer forint, mivel a bevételek éppen csak finanszírozták az előzetesen megtett kiadásainkat.) - Ez pedig így megmaradt a tavalyi befejezetlen feladatunk megvalósítására, a jégverem megépítésére a Balaton-parton.
A kétnapos rendezvény első napja azonban sikeres volt, mivel egy civil találkozó került megrendezésre ezen a napon. Ennek eredményeként egy civil összefogás bontakozott ki a környéken tevékenykedő hasonló tevékenységet végző civil szervezetek közt. Egyfajta "ernyőszervezeti szerepkör" felvállalásával egyesületünk közös pályázatokat adott be, melyek eredménye 2004 év elején várható!

Májusban költségvetési pályázatot adtunk be, valamint táblákat helyeztünk ki több helyszínen. (A pályázat azóta elbírálásra került, amit sajnos elutasítottak.)

Több megkeresés érkezett források, felhagyott kutak rendbetételére, így többek közt a Döbröcei halastó-tározókat tápláló Kopácsi-forrás és környezete rendbetételére. A pályázatot részben mi, részen a Tátika-Rezi Kistérségi Társulás készítette el, de az egyesület nyújtotta be az önkormányzattal közösen, konkrét forrásrekonstrukciós és parkosítási költségvetéssel (közel ötmillió forint értékben). A sümegprágai forrás kapcsán hasonló egyeztetések és terepbejárások folynak a polgármesterrel.

A nyár eleji Fehér Holló Egyesület által szervezett zalaszántói természetvédelmi tábor alatt megismerkedtünk és felvettük a kapcsolatot a Zalai Természetjáró Szövetség néhány jelentős vezetőjével, akik a későbbiek során információkkal, adatlapokkal és részletes ismertetőkkel láttak el a Szövetséggel kapcsolatban. Szóba került, hogy az egyesület egy az egyben egy tagként belép a Szövetségbe, ehhez azonban még az igényeket fel kell mérni és egy tematikát ki kell dolgozni.

A mindenkori kirándulásainkba, egyfajta következetes rendszerességet kell beépíteni. A Gyenesdiási Turisztikai Egyesület által meghirdetett nyári programajánlatban szereplő pénteki gyalogtúrák, ugyanis nem úgy sikerültek ahogy kellett volna. Az egyesületnek pedig elkészített bakancsos és gyalogos túraútvonal tervezetei már idevonatkozóan megvannak. (Ezek a prospektusok és tervek már több kistérségi fórumon szóba kerültek, ahonnan is felkérés érkezett az egyesület felé kezelési tervekben való konkrét közreműködésre.)

Több megkeresés érkezett egyesületünk felé a környező településekről Környezetvédelmi Programok, koncepciók megírásával kapcsolatban. A települési költségvetési ill. pályázati feltételeknek kell sikerülnie ahhoz, hogy csapatunkat felkérjék ezek megírására. A Fehér Holló Természetvédelmi Egyesület felkérte a Forrásvíz Természetbarát Egyesületet egy Keszthelyi-hegység kezelési irányelveiről szóló tanulmányban (BfNPI megbízásából) való részvételre. Csapatunk a dolomit-Riviéra területek vízgazdálkodásáról, vizes élőhelyeiről és környezeti hatásvizsgálatairól adott le adatokat (közel 40 oldal terjedelemben) a munkába.

"Living Lakes - Élő tavak" program kapcsán egyesületünk bekapcsolódott egy nemzetközi felvállalásba. A program 1998-tól indult a tavak nemzetközi védelmére. A GNF és a UNEP már a '70-es évektől a világ tavainak jövőképén, megmenthetőségén dolgozik. Eredetileg négy tó került mindösszesen Európából ebbe a védelmi rendszerbe, ma a világból 23 van már bent, ebből európai 6. Nagy az érdeklődés, évente csak egy-egy tó kerülhet fel a jelölt listára. Megbízható hátterű civil szervezet, szövetség, vagy konzorcium vállalhat koordináló hazai szerepet a feladatban.

  • Egy internet lehetőség kapcsán a Balatoni Integrációs KHT megkereste a program kapcsán a GNF-t, később bevonva a Balatoni Civil Szervezetek Szövetségét kialakított egy munkacsapatot. Ebben a csapatban kellett közreműködnie az egyesületünknek a NABE-vel és a Balatonfüredi Jacht Clubbal együtt. Összeállt egy feladathalmaz, melyhez nemzetközi támasz a program és a civil szerepvállaló a BCSZSZ. A feladatok pontokba szedve a következők:
    - A tó ökológiájának és biodiverzitásának megőrzésében való folyamatos szerepvállalás,
    - Folyamatos fenntarthatóság kialakítása a gazdálkodó, sport és hobbi szerezetekkel,
    - Hatékony környezetvédelmi stratégiák támogatása, valamint ezekben való aktív részvétel,
    - Oktató,nevelő és tudatformáló munka a tó értékeinek bemutatására és a környezeti értékek védelmére.
  • Később egy Angliában megrendezett konferencián (2003. IX. 08.) Simon Károly (a Balatoni Szövetség tiszteletbeli elnöke, BCSZSZ küldött) és Molnár Gábor (a Balatoni Integrációs KHT elnöke) szakmailag felvértezve, kitünő nyelvtudással eladták - úgymond - a Balaton problematikáját, így a tagjelöltek sorába vették Magyarország legfontosabb, legnagyobb és egyben legveszélyeztetettebb tavát. Minden ország csak egy tóval pályázhatott. Egy szakmai megbeszélés kapcsán (július) a szervezet küldöttei meggyőződhettek arról, hogy a Balatonra tényleg ráfér a szakértői, nemzetözi segítség és szerepvállalás. Egyesületünk a NABE-vel együtt csokorba szedte a tóra vonatkozó és a vízgyűjtő területen kialakult környezet- és természetvédelmi problémákat megoldandó feladatokat.
  • Jelenleg folynak az egyeztetések és a konkrét szakmai munka arról, hogy így elfogadott egy évre szóló "jelölt" státuszban milyen érdemi lépéseket teszünk a tó védelméért, valamint a jövő évi érdemi taggá nyilvánító döntéshez egy kiváló, bemutatkozó anyag álljon össze.

Szeptember utolsó hetében a Balatoni Civil Szervezetek Szövetsége éves közgyűlését tartotta Gyenesdiáson, melynek megrendezésében egyesületünk házigazda szerepet vállalt fel. Téma: Living Lakes, LIFE program, valamint az éves beszámoló volt.

2003. őszén a térségünkben létrejött egy Nyugat-Balatoni Térségfejlesztési Tanácsadó Testület, melyen belül a civil oldalt erősíti a Forrásvíz Természetbarát Egyesület, a Da Bibere Zalai Borlovagrend és a NABE keszthelyi csoportja.

  • A testület legfontosabb feladata, hogy összefogja az önkormányzati, a gazdasági és a civil szféra szereplőit; így lehetőség nyílik a közösen megfogalmazott célok és feladatok elvégzésére, valamint még szorosabbra fűzhetjük a már kialakított jó kapcsolatainkat a régióban tevékenykedő egyéb szervezetekkel, vállalkozásokkal, önkormányzatokkal.
  • A civilek közös együttműködésére, feladatok felvázolására, illetve teljes mértékű összefogására nagy szükség van a térségünkben. Szeretnénk az itt tevékenykedő összes szervezetet összefogásra ösztönözni, hogy a céljaink elérésében egymás segítségére lehessünk. A Tanácsadó Testületen belüli munkában is csak úgy tudjuk képviselni a szféra elképzeléseit, javaslatait, ha tisztában vagyunk szektorunk elvárásaival. A legfontosabb feladatunknak tartjuk az összes civil szervezet meghívását max. 2 havi rendszerességgel, ahol megvitathatjuk gondjaikat és a térségben felmerülő problémákra megoldási javaslat kidolgozást eszközölhetünk.
    Mindezek mellett közösen a lakosságot minél szélesebb körben informáljuk munkánkról, illetve tájékoztató, ismeretterjesztő előadásokat szervezünk számukra.

Szeptember és október hónapokban került sor a keszthelyi Polgármesteri Hivatal által kiírt pályázaton elnyert feladatunk végrehajtására. "Helyi jelentőségű védett természeti érték" táblák ( 30 db ) kerültek kihelyezésre Keszthely és környékének több pontján.

Az őszi Gyenesdiási Szüreti Vígasságok alkalmával ismételten, egyesületünk által a körforgalomnál felállított bálványos regős (főfás) faprésnél, ünnepi préseléssel vette kezdetét az ünnepségsorozat. Ennek lebonyolításában, mint az eddigi években is jelentős rendezőszerepet vállaltunk.
Hasonlóan a tavasszal már megrendezett erdőtakarítási programunkhoz, egyesületünk őszi szemétszüretet hirdetett két alkalommal november elején és közepén, a BfNP két különböző helyszínén. 22 köbméternyi szemetet sikerült így szervezetten, lakossági, civil és intézményi segítséggel összegyűjteni és elszállíttatni.

Meghirdetésre került idén is az "egy szőlőtő, egy kert" - akció, melyben közel 300 szál rezisztens szőlőoltványt sikerült Páli Lajos, nyugalmazott főkertész tagtársunk révén beszerezni és kedvezményesen népszerűsíteni székhelytelepülésünkön.
Az ősz végén, Nánássy Árpád tagtársunk jóvoltából, felajánlásként a Westeltől két éve kapott mobil telefonokat kicserélték, két korszerűbbre (NOKIA 7650), mellyel továbbra is hatékony maradhat a kommunikáció.

"madárkarácsony" akciót az idei évben decembertől, közel negyven zsák napraforgóval és repcével kezdtük meg. Ez a mennyiségnövekedés a tavalyi évi igények felméréséből következett. A magot az egyesület székhelyén osztottuk ki 3 kg-os kiszerelésben, amíg a készlet tartott.
Év végére a téli előadássorozatok megszervezése (természet és környezetvédelmi témákban), valamint a 2003/2004-es madárkarácsony kihirdetése maradt.